Sauna je původní finské slovo označující malé stavení nebo místnost, která se po vytopení používá jako ohřívárna při saunování. Vnitřek sauny je velmi dobře izolovaný od okolí a vykládaný dřevem, které působí dobře na psychiku člověka. V sauně jsou saunová kamna, která vyhřejí místnost na teplotu od 60 do 120 °C. V naší finské sauně jsou na kamnech kameny, na které se čas od času nalévá voda, aby vzniklá pára na chvíli zvýšila vlhkost vzduchu. Vlhkost vzduchu v sauně je obvykle relativně malá, několik desítek procent. Naše sauna je vybavena rovněž ochlazovacím bazénem. Před vstupem do tohoto bazénu, je z hygienických důvodu nutné se osprchovat.
Zdravotní přínosy sauny
- Sauna je druhem termoterapie tedy léčebné metody, která využívá příznivé účinky mírného přehřátí tkání nebo celého organismu.
- Klinické studie ukázaly, že sauna může snižovat hladiny cukru u diabetiků, posilovat srdce a tím bránit jeho selhání u kardiaků.
- Zlepšuje prokrvení organismu a tím třeba i hojení obtížně hojitelných ran.
- V neposlední řadě příznivě působí na psychiku člověka.
- Zatím žádná známá studie ale nezkoumala vliv saunování na dlouhověkost, rakovinu nebo imunitu člověka.
Omezení pro saunování
- Saunování se nedoporučuje při chorobách srdce a krevního oběhu (srdeční tep se v sauně zvyšuje o 30–75%), klinické studie však ukazují, že mírné rozumné saunování může kardiakům naopak velmi prospět.
- I pro zběhlé návštěvníky sauny ale může být dlouhodobý pobyt v roztopené sauně nebezpečný.
- Při kožních chorobách je nutno se poradit s lékařem. Rozhodně není vhodné s takovouto chorobou chodit do veřejné sauny.
- Do sauny by neměl chodit ani člověk s horečkou, neboť jeho termoregulační systém je narušen. Kromě toho by mohl nakazit spolusaunující.
- Ačkoliv sauna uvolňuje, je to pro tělo extrémní zátěž, a tak se nedoporučuje, aby člověk chodil do sauny velmi unavený nebo nevyspalý. Člověk by neměl být ani hladový nebo naopak přejezený. Stejně tak by neměl mít žízeň.
- Při saunování dětí je nutno brát v potaz jejich malé tělo a větší vnímavost vůči změnám teploty. Proto by se neměly saunovat v příliš teplých saunách nebo se vystavovat velkým změnám vlhkosti. Je možno vzít do sauny i několikaměsíční dítě. Je ale třeba být velmi opatrný, protože malé dítě ještě nedokáže dobře ovládat svoji tělesnou teplotu a hrozí jeho přehřátí.
Jak na saunování
- Před prvním vstupem se umyjte mýdlem a osprchujte.
- Před každým vstupem setřete vodu z povrchu těla, sauna není pára!
- Vezměte si jen ručník a žádné oblečení, na který si sednete nebo lehnete a masážní houbu, nebo kartáč (ne z umělých vláken).
- Dýchejte jen ústy. Suchý vzduch při dýchání nosem vysušuje sliznici a způsobuje bolest hlavy.
- Masírujte povrch těla.
- Po 8–15 minutách vyjděte z potírny, opláchněte se pod sprchou a ochlaďte v bazénku, pokud možno i s hlavou. Při pocitu chladu se vraťte do sauny. Proceduru teplo, chlad opakujte třikrát, aby měla sauna účinek.
- Hodně pijte, nejlépe čistou vodu, ale i minerálku, džus, chladný čaj, naprosto nevhodný je alkohol.